بورس چیست؟

واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام "واندر بورس " اخذ شده كه در قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیك زندگی می کرده که صرافان شهر در مقابل خانه این تاجر گرد هم می آمدند و به دادوستد كالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. از آن پس نیز به كلیه اماكنی اطلاق شد كه محل دادوستد پول، كالا و اسناد مالی و تجاری بوده است.

بازار بورس که در مفهومی کلی تر بازار سرمایه هم نامیده می شود مکانی است که در آن

  • عرضه کنندگان سرمایه مثل افراد خرد و شرکتهای سرمایه گذاری و استفاده کنندگان سرمایه مثل شرکت ها، دولتها و سایر نهادها
  • یا به عبارتی خریداران و فروشندگان اوراق بهادار را به هم مرتبط می کند

در واقع بورس واسطه ای است که در آن شرکتها و افرادی که نیاز به منابع مالی دارند با فروش سهام و یا سایر اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت می توانند منابع خود را تامین کنند.

بازار سرمایه شامل دو بازار اولیه و ثانویه است:

در بازار اولیه سهام و اوراق بهادار شرکتها برای اولین بار به قصد تامین منابع مالی عرضه می شوند، و وجوه حاصله مستقیما وارد شرکتها می شوند.

در بازار ثانویه امکان خرید و فروش سهام شرکت هایی که قبلا در بورس پذیرش و عرضه اولیه گردیده اند فراهم می شود و به نوعی فرصت یک سرمایه گذاری با نقدشوندگی مناسب برای دیگر سرمایه گذاران نیز فراهم می شود.

پس به طور کلی بورس ها دو هدف کلی دارند:

  • امکان تجمیع سرمایه های خرد و تخصیص بهینه آن به شرکتهای موفق
  • امکان سهولت در خرید و فروش سهام و کاهش ریسک نقدشوندگی

پس از انقلاب صنعتی اروپا و آمریکا و شكوفایی اقتصاد در جهان شرکت های زیادی رشد کردند و رفته رفته با رشد شرکت ها و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی، بورس های سهام نیز توسعه پیدا کردند. تا اواخر سال2013 بیش از 50 بورس داخلی و بین المللی در جهان وجود دارند که در آن سهام بیش از 40 هزار شرکت معامله می شوند و مجموع ارزش بازار این شرکت ها از 60 هزار میلیارد دلار عبور کرده است. بازارهای سهام نیویورک، نزدک، لندن، توکیو و هنگ کنگ از جمله بزرگترین بازارهای بورس دنیا هستند که در سال 2013 بیش از 30هزار میلیارد دلار سهام در آن ها خرید و فروش شده است.

در حال دریافت اطلاعات
بازار سرمایه ایران ارزش بازار در پایان سال 93 (میلیاردریال) ارزش کل معاملات در سال 93 (میلیارد ریال)
بازار بورس 2.813.156 542.522
بازار فرابورس 834.663 332.447
جمع کل 3.647.819 874.969