شرکت سبدگردان انتخاب مفید در تاریخ ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ به شماره ثبت ۴۹۴۷۴۰ نزد اداره ثبت شرکتها با سرمایه پرداخت شده ۲۰ میلیارد ریال در قالب شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده است. انتخاب مفید قصد دارد با تکیه بر دانش و تجربه پرسنل خود به عنوان یک نهاد مالی فعال، بازار سرمایه ایران را در رسیدن به هدف آن که همانا پیشرفت و پویایی می باشد، یاری رساند.


سهامداران
نام سهامدار نام نماینده
شرکت کارگزاری مفيد حجت اله نصرتیان ثابت
شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید منصور نخعی
آقای حميد آذرخش -
آقای هادی مهری -

اعضای هیات مدیره
نام عضو حقیقی یا حقوقی هیات مدیره شماره ثبت نام نماینده عضو حقوقی سمت
آقای حميد آذرخش - - رئیس هیات مدیره
شرکت کارگزاری مفيد ۱۰۹۷۳۷ حجت اله نصرتیان ثابت عضو هیات مدیره و مدیرعامل
شرکت مشاور سرمایه گذاری ایده مفید ۴۷۱۴۸۰ منصور نخعی عضو هیات مدیره


آقای حمید آذرخش

سوابق شغلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
رئیس هیات مدیره شرکت کارگزاری مفید ۱۳۸۶ تاکنون
مدیر عامل شرکت کارگزاری مفید ۱۳۷۳ ۱۳۸۶
عضو غیر موظف هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی ۱۳۸۴ ۱۳۸۶
عضو غیر موظف هیات مدیره سازمان کارگزاران بورس ۱۳۸۴ ۱۳۸۶
کارگزار و کارشناس ارشد سرمایه گذاری ملی ایران ۱۳۶۸ ۱۳۷۳
حسابرس سازمان حسابرسی ۱۳۶۴ ۱۳۶۸

سوابق تحصیلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
کارشناسی حسابداری از دانشگاه تهران ۱۳۶۲ ۱۳۶۶


آقای منصور نخعی

سوابق شغلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
کارشناس ارشد مدیریت دارایی ۱۳۹۲ ۱۳۹۴
تحلیلگر صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید ۱۳۹۲ -

سوابق تحصیلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
دانشجوی دکتری حسابداری - دانشگاه تهران ۱۳۹۱ تاکنون
کارشناسی ارشد حسابداری - دانشگاه تهران ۱۳۸۹ ۱۳۹۱
کارشناسی حسابداری - دانشگاه تهران ۱۳۸۵ ۱۳۸۹


آقای حجت اله نصرتیان ثابت

سوابق شغلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
مدیر مطالعات – شرکت کارگزاری مفید ۱۳۹۴ تاکنون
مشاور توسعه بین الملل –شرکت کارگزاری مفید ۱۳۹۲ ۱۳۹۴
مدیر خدمات الکترونیک – شرکت کارگزاری مفید ۱۳۸۶ ۱۳۹۲

سوابق تحصیلی مدت زمان
از تاریخ تا تاریخ
کارشناسی ارشد مدیریت مالی – دانشگاه Queen Mary University of London ۱۳۹۳ ۱۳۹۴
کارشناسی مهندسی برق الکترونیک- دانشگاه آزاد واحد لاهیجان ۱۳۸۰ ۱۳۸۴

خدمات سبدگردانی
 • تصميم به خريد، فروش يا نگه داری اوراق بهادار به نام سرمايه گذار معين توسط سبدگردان در قالب قراردادي مشخص، به منظور كسب انتفاع براي سرمايه گذار؛
 • پذيرش سمت در صندوقهاي سرمایه گذاری؛
 • سايرفعاليت هايی كه طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، دارنده مجوز فعاليت سبدگردانی، مجاز است به آن فعاليت ها مبادرت نمايد.

اوراق بهادار قابل مشاوره

کلیه خدمات سبدگردانی انجام شده توسط شرکت تنها در مورد اوراق سهام شرکت ها، اوراق مشتقه عرضه شده در بورس و فرابورس و همچنین اوراق بهادار با درآمد ثابت (از قبیل اوراق مشارکت، اوراق صکوک و گواهی سپرده) قابل ارایه می باشد.


کارمزد

کلیه کارمزدهای خدمات سبدگردانی بر اساس دستور العمل ها و مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و توافق صورت گرفته با مشتریان و مطابق با نمونه قراردادهای سازمان بورس مورد محاسبه قرار می گیرد.روش های تحلیلی و منابع اطلاعاتی

مشاوران و تحلیلگران شرکت مشاور سرمایه گذاری انتخاب مفید از روش های گوناگون جهت تجزیه و تحلیل و ارزشیابی اوراق بهادار و همچنین پیش بینی روند قیمت یا و عرضه و تقاضای اوراق بهادار استفاده می کنند که می توان آنها را دو دسته اصلی دسته بندی کرد:


 • تجزیه و تحلیل بنیادی
 • تجزیه و تحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل بنیادی

تجزیه و تحلیل بنیادی

در این روش اطلاعات موجود در صورت های مالی، گزارشهای مربوط به صنعت و عاملهای اقتصادی به منظور تعیین ارزش ذاتی اوراق بهادار مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اینجا چنانچه ارزش ذاتی با ارزش بازار اوراق بهادار برابر نباشد قیمت گذاری نادرست اتفاق افتاده و براین اساس تصمیمات خرید و فروش مناسب اتخاذ می گردد. در این روش تحلیلگران تلاش می کنند تا با استفاده از عوامل مرتبط با ارزش تغییرات قیمت آتی سهام را پیش بینی کنند که این عوامل را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

۱- شرایط اقتصاد جهانی: بخش بزرگی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه کشور متاثر از قیمت های جهانی (از قبیل قیمت نفت، محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و ...) می باشند بنابراین پیگیری رویدادهای کلان اقتصادی در سطح جهانی یکی از ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار است. تحلیلگران شرکت با استفاده از منابع اطلاعاتی زیر تلاش می کنند تا ارزیابی مناسبی از شرایط آتی اقتصاد جهانی و روند قیمت کالاهای اساسی داشته باشند:


منابع اطلاعاتی اصلی جهت بررسی داده ها و قیمت های جهانی:


منابع اطلاعاتی اصلی به منظور بررسی مقالات و گزارش های جهانی:


۲- شرایط اقتصاد کشور: چرخه های اقتصادی، سیاست های کلان اقتصادی از قبیل سیاست های پولی و مالی دولت و سایر متغیرهای کلان اقتصادی کشور از عوامل مهم تاثیرگذار بر ارزش اوراق بهادار و لازمه تجزیه و تحلیل بنیادی می باشد. تحلیلگران شرکت با استفاده از منابع اطلاعاتی مختلف به شرح ذیل شرایط فعلی اقتصادی کشور را مورد ارزیابی قرار می دهند:


منابع اطلاعاتی اصلی بررسی متغیر های کلان مانند نرخ ارز، نقدینگی، صادرات و واردات:


منابع اطلاعاتی اصلی بررسی سایر بازارها مانند مسکن ، طلا و ارز:


۳- شرایط صنعت: بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر، بررسی قوانین و مقررات و تحولات تکنولوژیک اصلی ترین روش های تحلیلگران شرکت جهت ارزیابی شرایط صنعت می باشد.


بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر شامل موارد زیر می گردد:

 • بررسی موانع مرود به صنعت
 • بررسی قدرت چانه زنی رقبا
 • بررسی قدرت چانه زنی تامین کنندگان مواد اولیه
 • بررسی تهدید کالاهای جانشین
 • رقبای صنعت

برای مثال مدل رقابتی پورتر در صنعت فولاد را می توان بصورت ذیل ارائه نمود:

مدل رقابتی پورتر در صنعت فولاد


بررسی قوانین و مقررات طیف وسیعی از قوانین را شامل می شود که می توان به مهمترین انها به شرح زیر اشاره کرد:

 • قوانین مربوط به تعرفه واردات و صادرات کالا
 • قوانین مربوط به نحوه قیمت گذاری کالاها
 • قوانین مربوط به نرخ ارز تخصیصی
 • قوانین مربوط به بودجه سالیانه کشور
 • قوانین مربوط به آزاد سازی انرژی
 • قوانین مربوط به معادن و بهره های مالکانه

- تحولات تکنولوژیک می تواند از طریق تأثیر بر میزان تولید، کیفیت محصولات، هزینه های تولید و آلایندگی محیط زیست تأثیر چشم گیری بر روند آتی شرکت ها داشته باشد-


۴- شرایط شرکت: در نهایت شرایط شرکت از قبیل درآمد ها، قدرت مالی، محصولات، مدیریت و مورد بررسی قرار می می گیرد. بدین منظور منابع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتنداز:


در تحلیل بنیادی اوراق بهادار تا زمانی که بازدهی بالایی داشته باشد نگهداری می شود و هنگامی که قیمت آنها به بیش از ارزش واقعی رسید به فروش می رسند. روش های مورد استفاده برای تعیین ارزش ذاتی در اینجا به شرح زیر است:

 • مدل های تنزیل جریانات نقدی
 • شیوه های ارزیابی نسبی: در این روش از نسبت هایی همانند P/BV، P/CF، P/E و P/S استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی (Technical Analysis) روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌ قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش‌بینی کرد. تحلیل تکنیکی (فنی)، با آزمون قیمت‌های گذشته و حجم مبادلات حرکت‌های آینده، قیمت را پیش بینی می‌کند. مبنای این تحلیل‌ها استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.


شیوه های کنترل تضاد منافع

بهترین اقدام، در صورت امکان، جلوگیری از بروز هر گونه تضاد (چه واقعی و چه ظاهری) میان منافع شرکت و مشتریان می باشد. اما در اغلب خدمات حرفه ای از جمله خدمات مشاوره سرمایه گذاری تضاد منافع میان مشتریان و شرکت بوجود می آید که شرکت باید اقدامات مناسب را در قبال آن انجام دهد. شرکت مشاور سرمایه گذاری انتخاب مفید در صورت بروز تضاد منافع اقدام به افشای کامل و منصفانه آن نموده و تلاش می کند تا این تضاد منافع را برطرف نماید. لازم به ذکر است که در تمامی موارد منافع مشتریان بر منافع شرکت ارجحیت دارد.

در ارتباط با همکاری شرکت با سایر شرکت های فعال در بازار سرمایه از جمله شرکت های کارگزاری که می تواند منافعی در بر داشته باشد باید اشاره کرد که شرکت لنتخاب مفید هیچ گونه توصیه ای به مشتریان خود جهت استفاده از خدمات سایر شرکت ها نخواهد داشت و مشتریان به انتخاب خود از خدمات سایر شرکت ها استفاده می کنند. با این حال، در صورتیکه شرکت هر گونه منافعی از همکاری با سایر شرکت ها به دست آورد بصورت کامل افشا خواهد کرد.